Farmaceuti iz Tuzle prijete: Veće naknade ili zatvaramo sve apoteke
Magistri farmacije iz Tuzlanskog kantona već pet mjeseci ukazuju na problem neravnopravnog položaja u odnosu na ostale kolege iz Federacije BiH
S obzirom na to da raniji štrajk upozorenja nije urodio plodom, tuzlanski apotekari spremni su i na radikalniji korak koji vodi ka zatvaranju apoteka na nekoliko dana.
Već pet mjeseci traje borba apotekara iz Tuzlanskog kantona za povećanje cijene naknade po izdatom receptu s esencijalne liste lijekova za koju dobijaju jednu konvertibilnu marku s PDV-om, za razliku od kolega u Hercegovačko-neretvanskom kantonu gdje ova usluga košta 1,50 KM, u Zeničko-dobojskom 1,75 KM, a u Sarajevskom 1,95 maraka.
"Mi smo imali razgovor s ministricom zdravstva TK i s predstavnicima Zavoda zdravstvenog osiguranja TK, ali oni nisu bili određeni u cilju ispunjavanja naših zahtjeva. Pored izjednačenja cijene usluge po izdatom receptu s ostalim kantonima u FBiH, mi tražimo i uvođenje elektronskih recepata", rekla je za Klix.ba predstavnica farmaceuta Tuzlanskog kantona Amela Gazibegović.
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja TK još ranije su kazali da povećanja ugovorene cijene usluga za izdavanje recepata za lijekove s esencijalne liste u ovoj godini neće biti, a razlog za to vide u nedostatku novca u ličnom budžetu, jer je za ovu namjenu potrebno 1.700.000 KM.
"Vjerujemo da naši zahtjevi dosad nisu ispunjeni i zbog burne promjene vlasti u kantonu. U biti, mi očekujemo da će se promijeniti i struktura u Zavodu zdravstvenog osiguranja TK u kojem još uvijek nije usvojen budžet za narednu godinu. U svakom slučaju, očekujemo da će se stanje promijeniti u narednom periodu", nastavila je Gazibegović.
Međutim, ako u narednom periodu ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi, tuzlanski apotekari spremni su i na radikalniji korak u cilju zaštite struke, a to je stavljanje ključa u brave apoteka na nekoliko dana. Pored toga, ističu i da kao pravnu opciju imaju organiziranje štrajka upozorenja te generalnog štrajka.
"U svakom slučaju, voljeli bismo da se ovo riješi mirnim putem. Stalno naglašavamo da smo mi prvi bedem primarne zdravstvene zaštite TK, prvenstveno smo prevencija zdravlja kantona. Savjetodavna smo struka pa sve ostalo. Još jednom izražavamo nadu da će sve ovo ići u pozitivnom pravcu te da će biti pomaka u uslovima rada kakve imaju naše kolege u ostatku Federacije BiH", potcrtala je predstavnica farmaceuta Tuzlanskog kantona.
Magistri farmacije u Tuzlanskom kantonu su zaposleni u 52 zdravstvene ustanove, odnosno u više od 150 apoteka.
radiotesanj.ba/klix.ba