Zenica dobija prvu socijalnu samoposlugu u BiH: Benefiti za ugrožene i osobe s invaliditetom
Socijalno poduzetništvo u EU je predstojeći trend koji predstavlja priliku za razvoj poduzetništva, zapošljavanja, ali i poboljšanja života marginaliziranih grupa svakog društva.
Udruženje GEOPA iz Zenice kroz svoj rad već godinu promoviše i socijalno poduzetništvo kroz organizovanje okruglih stolova u saradnji s partnerima iz OCD-a, a posljednji projekt koji planiraju realizirati baziran je na socijalnoj samoposluzi koja bi trebala biti prva ovog tipa u Bosni i Hercegovini, koja će raditi kao i svaki trgovački objekt.
U razgovoru za Klix.ba predsjednik GEOPA-e Said Bečić kaže kako će u njoj moći kupovati, po normalnim tržišnim uslovima, bilo koji građanin Zenice, dok će posebne cijene biti za socijalne kategorije.
"Pored tih kupaca postojat će i članovi socijalne samoposluge registrovani kroz jedinstven software i bazu podataka. Cilj nam je da kroz javni poziv koji će biti raspisan po već ustanovljenim kriterijima struke u bazu podataka rangiramo pet ugroženih grupa. Svaka od pomenutih grupa bit će vezana za određene vrste popusta pri kupovini osnovnih životnih namirnica. Tako će članovi samoposluge, shodno kriterijima, imati popuste od 10, 15, 20, 25 i 30% pri kupovini osnovnih životnih namirnica", kaže Bečić.
Implementacija projekta počela je 1. januara ove godine. Usaglašeni su i potpisani protokoli o provođenju projekta s udruženjem penzionera Grada Zenica, Udruženjem JOB "Unija veterana" Zenica, čime je buduća samoposluga dobila 30.000 potencijalnih članova.
"Projektnu dokumentaciju s budžetom i zahtjevom za partnerstvo dostavili smo Gradskoj upravi Grada Zenica i Ministarstvu za rad i socijalnu politiku ZDK. Uspostavili smo kontakte s tridesetak proizvođača hrane u namjeri da potpišemo predugovore o nabavci robe za buduću socijalnu samoposlugu. Odziv proizvođača je više nego dobar i nadamo se da je buduća saradnja neupitna. Paralelno s tim aktivnostima pokrenuli smo proces prikupljanja sredstava", govori Bečić uz obrazloženje da je već 30 poljoprivrednih proizvođača voća i povrća s prostora kantona pristalo svoju robu plasirati kroz samoposlugu i to na nivou od 300 tona godišnje.
Evidencija članova socijalne samoposluge vodit će se putem članskih karti. Svi članovi bit će u bazi koju će podržavati trgovačke kase i imat će svoj bar-kod. Da ne bi došlo do zloupotrebe članske kartice, svaka članska karta bit će limitirana na određen iznos novca koji će se određivati prema budžetu te porodice.
Implementacija projekta planirana je na pet godina i provodit će se u nekoliko faza.
"Prva faza projekta jeste otvorenje prve socijalne samoposluge kao primjera dobre prakse. Nakon toga plan je, ako uslovi budu dozvoljavali, na područiju Grada Zenica otvarati četiri manja trgovačka objekta u četiri sliva grada (sliv Babine rijeke, rijeke Kočeve, Lašve i Nemile) koji će raditi na istom principu. Već smo razgovarali s nekim načelnicima drugih općina u ZDK, gdje je iskazana spremnost za buduću saradnju na otvaranju trgovina i u drugim lokalnim zajednicama", kazao je Bečić u razgovoru za Klix.ba.
Akcija prikupljanja sredstava je već počela, a prvi donatori su iz Amerike i Evropske unije. Bečić kaže da se ovoj humanoj aktivnosti mogu priključiti svi Bosanci iz EU i to uplatom sredstava na račun:
Sparkasse Bank DD
NVO GEOPA Dr. Ćire Truhelke 10 ZENICA
Žiro račun : 1990510059310308
IBAN: BA391990510059310308
SWIFT: ABSBBA22
Naši sugrađani u Bosni i Hercegovini na:
Žiro račun: 1990510059310308
Sugrađani van BiH mogu donirati putem stranice za prikupljanje sredstava odnosno na linku.
U projekt je uključeno više desetina ljudi. Zvanično u projektnom prijedlogu projektni tim ima 24 čovjeka, ali pored njih, kako kaže Bečić, postoji mnogo vanjskih stručnih saradnika koji daju svoj doprinos implementaciji projekta.
"Treba naglasiti da projektom zapošljavamo 20 ljudi. Deset trgovaca s iskustvom koji će vršeći tromjesečnu edukaciju 20 invalidnih osoba s biroa rada osposobiti za rad i zapošljavanje u projektu deset osoba s invalidnim statusom. Pored toga rezultat projekta jeste povećanje budžeta socijalno ugroženih domaćinstava do 30%, pod uslovom da kupuju u socijalnoj samoposluzi", zaključio je Bečić u razgovoru za Klix.ba.
Prijavi grešku
radiotesanj.ba/klix.ba