Spremaju li se velike zloupotrebe glasanja putem pošte, krađa identiteta je prvi korak
Najviše se strahuje od glasanja putem pošte.
Žilavost tradicije manipulacija i prevara, koje su decenijama usavršavane, nikome ne omogućava da spokojno uđe u izborni proces, bez obzira na to što izborom novih članova Centralne izborne komisije BiH nijedna stranka nema većinu u toj instituciji.
Političke stranke, mahom vladajuće koje mogu isfinansirati aktivnosti na terenu, jako dobro su izverzirane u vršenju malverzacija, što zbog manjkavosti sistema, što zbog traženja modaliteta kako da se prilagode okolnostima i zaobiđu zakonitosti.
Uhodan sistem zloupotreba glasanja putem pošte, o kojim je Klix.ba u više navrata pisao prije Općih izbora 2018. godine, ponovo je uoči Lokalnih izbora 2020. godine vaskrsao kao najveća prijetnja demokratiji u Bosni i Hercegovini.
Najčešći slučajevi duplih ili fiktivnih prijava
Željko Bakalar, predsjednik Centralne izborne komisije BiH, upozorio je za Klix.ba da je najčešći slučaj izbornih prevara da imaju duple ili fiktivne prijave ljudi koji ostvaruju svoja izborna prava a nemaju veze sa izborima.
"U prometu su lični dokumenti građana kojima pristup imaju neke službe, privatna ili pravna lica. Veliki broj kopiranih ličnih dokumenata je u posjedu političkih stranaka i te stranke onda, uz ispunjeni obrazac i kopiju dokumenta, fiktivno prijave osobe da glasaju van BiH", kazao je Bakalar za Klix.ba.
Na meti su najčešće osobe koje ne ostvaruju svoja biračka prava, bez obzira na to da li se fizički nalaze u BiH ili van BiH.
"Pošto osobna iskaznica sadrži ime i prezime i javni matični broj, a ne druge podatke kao što su adresa ili ime oca, zapazili smo da prijavitelji često na pogađanje napišu ime oca. Tako se npr. poklapaju svi podaci osim imena oca. To je način kako mi eventualno možemo da otkrijemo zloupotrebu", rekao je Bakalar.
Dodaje da se postavlja pitanje kako su i u kojoj mjeri političke stranke došle do osobnih iskaznica, kopija podataka građana BiH koji imaju pravo da se prijave, ali to nisu uradili sami već je to neko uradio umjesto njih.
"Mi prvo radimo unos svih prijava. Bit će ih više od 20 hiljada. Neposredno pred istek smo zatrpani velikim brojem priajva. To se radi ciljano da bi nas zatrpali dok radimo unos. Imamo neke trendove o kojima ne bih govorio dok se kompletna stvar ne upotpuni", istakao je predsjednik CIK-a.
Napominje da uposlenici CIK-a BiH imaju mogućnost da kontakiraju ljude i provjere da li su se prijavljivali, te da najčešće niko nema pojma o čemu jer riječ, što je očit pokazatelj da se vrše zloupotrebe.
"Sve pojave i pokazatelje ćemo poslati nadležnim agencijama. Očekujemo promptnu reakciju svih institucija BiH. Ukoliko samo nekoliko osoba bude detektirano, privedeno i procesuirano zbog izbornih prevara, sama poruka prema javnosti bi bila dobra."
Nadalje navodi da CIK BiH mora imati kompletan spisak da bi napravio presjek pokušaja izbornih prevara.
"Potrudit ćemo se da unos podataka završimo u roku. Šta ćemo sve zapaziti to ćemo tek da vidimo. Ovjerit ćemo prijave koje su čiste. Već imamo neke trendove koji ukazuju na zloupotrebe, ali o detaljima ne bih govorio", zaključio je predsjednik CIK-a BiH Željko Bakalar.
Glasanje putem pošte može biti kompromitovano
Mirko Šarović, predsjednik Srpske demokratske stranke, smatra da glasanje putem pošte za ove izbore može da bude u potpunosti kompromitovano budući da ima ozbiljnih sumnji da se pripremaju velike zloupotrebe ovog načina glasnja.
"To nije naše uvjerenje samo zbog enormnog broja prijavljenih za glasanje putem pošte, 125 hiljada u odnosu na 50 hiljada za prošle lokalne izbore. To jeste važan indikator koji govori o namjeri nekih pojedinaca, stranaka i institucija da iskoriste ovaj sistem i mijenjaju volju birača", kazao je Šarović za Klix.ba.
Najavio je da će Centralnoj izbornoj komisiji ovih dana dostaviti prigovore zasnovane na ozbiljnim sumnjama i naveo kako je neophodno da se uključe sve nadležne institucije, naročito SIPA, kako bi se počinioci identifikovali i priveli pravdi.
"Došli smo do saznanja da se krade identitet građana. Utvrdilo smo da neki od građana koji su prijavljeni i žive u Njemačkoj, ali su državljani BiH, glasaju u jednoj od susjednih zemalja. To je klasična krađa identiteta. O svakom primjeru ćemo obavijestiit nadležne institucije", rekao je Šarović.
Napominje kako njihov napor neće biti dovoljan ukoliko se ne uključe CIK i sve druge nadležne institucije BiH.
"Bitno je da onaj ko želi da manipuliše prije svega treba da dođe do identifikacionih dokumenata građana; njegove lične karte, matičnog broja. Do toga se može doći na više načina, iz institucija, banaka... Kada dođe do tih podataka, onda on može da nakon toga dalje krene sa manipulacijom."
Problem je, prema njegovim riječima, što građane za koje zna da rade u nekoj od susjednih zemalja ili zemalja Evropske unije, prijavljuju na druge adrese.
"Spirala zloupotreba i krivičnih djela se nastavlja. Oni koji se s tim bave znaju kako to funkcioniše. To je korišteno i prije. Sada je to mnogo masovnije. Zbog toga smo reagovali na ovaj način... Usmjeravamo svoju pažnju na SNSD, njihove satelite i pojedince", zaključio je predsjednik SDS-a Mirko Šarović.
klix.ba/radiotesanj.ba