Bh. respiratori prošli prvo testiranje, donosimo rezultate mjerenja
Na izradi respiratora radilo je četrdesetak inžinjera iz TDM Group, a Oslobođenje saznaje da su završena preliminarna mjerenja kvaliteta respiratora.
Mjerenje je proveo Verlab d.o.o. iz Sarajeva, potvrdio je za naš portal Almir Badnjević, doktor nauka iz oblasti bioinžinjeringa.
- Mi smo od strane TND grupe iz Grdačca, koja proizvodi te respiratore pozvani da izvršimo mjerenja kako bi mogli da usaglase vrijednosti prije samog slanja na certifikacijsku kuću u Veliku Britaniju.Tako da smo mi izveli preliminarna mjerenja prije zvaničnih mjerenja u Velikoj Britaniji. Svi parametri su zadovoljavajući, dobili smo jako kvalitetne vrijednosti. Sada je potrebno sigurno godinu do dvije za kompletan postupak, odnosno da bi se dobio C znak i certifikat kako bi se prozivod našao na našem tržištu, kaže Badnjević.
Adem Hanić, direktor ove firme, za Oslobođenje je pojasnio šta to znači.
-Mi smo završili ono što se tiče nas, i već dugo čekam ugovor da se potpiše, ugovor između jedne engleske laboratorije i naše firme i da to pošaljemo tamo da se uradi atest. Još uvijek čekamo potvrdu s njihove strane. U sve je uključen je i naš ambasador u Velikoj Britaniji. Verlabov test ne ne znači da se respiratori mogu koristiti, nego da smo na jako dobrom putu. Sad sve ovo mora neko certificirati i odobriti. Verlab je dao svoju ocjenu, provjerio sve potrebne parametre i rekao da su uredu, međutim, neko mora stati iza toga. Nakon toga mora uslijediti i kliničko testiranje. To ćemo najvjerovatnije dogovoriti sa UKC Tuzla da se i klinički ispita. Kliničko testiranje obično traje par godina, ali ja se nadam da će se ti rokovi moći skratiti u ovoj pandemiji. Jer mi nemamo šta više raditi, sad je samo stvar procedura i formalnosti. Kad dobijemo potrebne ateste i kad se završi kliničko testiranje mi smo odmah spremni krenuti u proizvodnju deset, dvadeset ili dvije stotine respiratora, zavisi od potražnje. Ove respiratore planiramo izvesti, jer za ozbiljnu proizvodnju je država BiH premala. Imamo namjeru da se bavimo ozbiljnim biznisom u tom pogledu. Razvijamo još i nekoliko drugih uređaja koji su jednostavniji, a to su ovi za kisik i za zrak, a kažu da su bili i potrebniji od respiratora i razvijamo sad i to. Naša ekipa stručnjaka nije stala i idemo sa novim proizvodima. Uskoro bismo mogli imati i prototipove tih uređaja, naglasio je Hanić.
U izradu respiratora bili uključeni anesteziolozi, pulmolozi i drugi stručnjaci sa UKC Tuzla, a krajnji cilj je bio proizvesti respirator koji bi kvalitetom i cijenom bio konkurentan uvoznim, te samimim tim i dostupniji zdravstvenim ustanovama u BiH.
oslobođenje.ba