Ljekari iz Tuzle savremenom operacijom Zeničanku spasili od potpune paralize
Ljekari Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) u Tuzli prije nekoliko dana pacijenticu iz Zenice spasili su od potpune paralize, koja joj je prijetila zbog rijetkog oblika diskus hernije na predjelu torakalne kičme.
Operativni tim Klinike za ortopediju i traumatologiju UKC-a u Tuzli je prvi u Bosni i Hercegovini izveo endoskopsku mikroinvazivnu operaciju kod pacijentice s izuzetno rijetkim patološkim stanjem na grudnom dijelu kičmenog stuba.
Vršilac dužnosti načelnika Klinike za ortopediju i traumatologiju tuzlanskog UKC-a doc. dr. med. sci. Aleksandar Vujadinović za Klix.ba kaže da je riječ o vrlo rijetkom oboljenju koje se javlja kod jedne osobe na milion stanovnika, a manifestuje se prisustvom diskus hernije na predjelu torakalne kičme.
"Dosadašnje metode liječenja koje su se provodile nisu davale očekivane rezultate, a riječ je o operaciji koja se vršila sa stražnjoj strani kičmenog stuba. Mi smo se odlučili prvi put uraditi operaciju kojom smo kroz grudni koš pristupili na kičmeni stub i kičmenu moždinu te smo uspjeli odstraniti spomenuti diskus koji je već bio doveo do mijelopatije, odnosno stanja koje je oštetilo kičmenu moždinu do nivoa da se pacijentica nije mogla samostalno i bez pomagala kretati", kazao nam je Vujadinović.
Minimalno invazivna metoda
Operativni zahvat je izveden minimalno invazivnom metodom video asistiranom torakoskopijom (VATS) i u saradnji s kolegama iz Klinike za hirurgiju.
"Sama operacija nosila je sa sobom mnogobrojne rizike, uključujući i potpunu oduzetost donjih ekstremiteta, međutim pacijentica je bila s tim upoznata. Pristala je na rizike jer se njeno stanje s vremenom pogoršavalo te je bila svjesna da će se potpuno oduzeti ukoliko se operacija ne uradi", navodi Vujadinović.
Stručni tim Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli adekvatno se pripremio za ovaj operativni zahvat, a cjelokupan postupak su samostalno izveli, bez bilo kakve supervizije inozemnih stručnjaka.
"Tu metodu sam poznavao još od ranije, ali jednostavno prije nismo imali uslove kako bismo je sproveli. Sada imamo kvalitetnu opremu, uradili smo operaciju i veoma smo zadovoljni. S druge strane, da smo i željeli superviziju nju je teško dobiti jer ovakva vrsta operacije dosad nije rađena na prostoru bivše Jugoslavije upravo zbog činjenice da je incidenca oboljenja jedan na milion osoba", ističe Vujadinović.
Benefiti endoskopske hirurgije se ogledaju u tome da se zahvati rade mikroinvazivnom tehnikom, a kroz male otvore na koži uvodi se kamera i instrumenti koji su potrebni da bi se odradila operacija.
"Također, ovdje se izbjegava i niz komplikacija koje mogu nastati konvencionalnim pristupom koji sa sobom nosi pravljenje reza na grudnom košu veličine 50 centimetara, veću postoperativnu bol, ugrožavanje respiratorne funkcije i slično", dodao je Vujadinović.
Pacijentica zadovoljna
Inače, pacijentica je Kimeta Čaušević iz Zenice koja će na bolničkom liječenju biti do kraja ove sedmice, nakon čega se vraća u rodni grad gdje će uslijediti fizikalni tretman.
U susretu s novinarom portala Klix.ba je kazala da je izuzetno zadovoljna procesom oporavka, a benefite operativnog zahvata već osjeti.
"Prije operacije sam otežano hodala, vukla sam lijevu nogu. To je sve počelo prije tri godine kada sam nekoliko puta padala. Prije operacije me nije bilo strah, ali prvo saznanje koje rizike ona sa sobom nosi stvaralo mi je nelagodu. Međutim, željela sam se upustiti kako bih riješila problem", kazala nam je Čaušević koja se trenutno kreće uz pomoć pomagala, a operacija joj je uklonila i osjećaj pritiska na kukovima.
Implementacijom posljednje metode tuzlanski stručnjaci su ušli u jedno novo polje endoskopske spinalne hirurgije koju u narednom period planiraju razvijati i unapređivati. Vrijedi kazati i to da je ovo druga metoda koji su ljekari Klinike za ortopediju i traumatologiju uveli u ovoj godini, a kontinuitet razvoja planiran je i u narednom periodu.
klix.ba