Prije 25 godina je oslobođena Grbavica: Mostovi i haustori jutros podsjećaju na krvave događaje

Grbavica je bila zarobljena, pod opsadom agresora, od 1992. do 1996. godine, gdje su tokom agresije na BiH počinjeni neki od najstrašnijih zločina.

Danas se obilježava 25. godišnjica reintegracije odnosno oslobođenja naselja Grbavica, a navijači FK Željezničar odlučili su na simboličan način sve stanovnike sarajevskog naselja podsjetiti na važnost ovog datuma.

Prije 25 godine jedno od najvećih sarajevskih naselja Grbavica vraćena je svojim građanima. Grbavica je bila zarobljena, pod opsadom agresora, od 1992. do 1996. godine, gdje su tokom agresije na BiH počinjeni neki od najstrašnijih zločina.

Jutros su brojni haustori na Grbavici osvanuli oblijepljeni fotografijama Grbavice iz tog perioda. Cilj je jedan - da niko i nikada ne zaboravi na sve žrtve Grbavice, ali i tešku sudbinu koju su prošli svi oni koji su tu proveli rat ili bili protjerani iz svojih domova.

Simpatizeri fudbalskog kluba s Grbavice na mostove su postavili i parolu "Grbavica se vratila Sarajevu 19.3.1996." Na fotografijama koje će podsjetiti stanare zgrada na krvave događaje iz rata vide se barikade, srušena zgrada Lorisa, Željezničarov stadion u plamenu, bombardovane zgrade, srušeni mostovi, preplašena djeca i zabrinute Sarajlije...

Ipak, Grbavica se vratila, slobodna, prkosna i ponosna - danas jedno od najljepših sarajevskih naselja. Fasade su obnovljene, Vilsnovo je opet puno, djeca se smiju i igraju u parkovima...

Grbavica je četiri godine bila pod okupacijom Vojske Republike Srpske, a pripadnici VRS-a i paravnojnih formacija su u ovom sarajevskom naselju činili ratne zločine protiv stanovništva svih nacionalnosti, a posebno protiv Bošnjaka koji nisu uspjeli pobjeći na slobodnu teritoriju.

Iz tog perioda ostao je zapamćen zločinac Veselin Vlahović Batko, kojeg je Sud Bosne i Hercegovine krajem marta 2013. godine osudio na 45 godina zatvora zbog zločina koje je počinio na Grbavici nad svim ljudima koji su mu se pokušali suprotstaviti na bilo koji način.

Po povratku na Grbavicu 1996. godine Sarajlije su zatekle opustošeno, porušeno i spaljeno naselje, zatrpano u smeću i bez struje i vode.

Na Grbavicu je 19. marta 1996. ušlo 100 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova KS, tačnije 67 Bošnjaka, 20 Srba i 13 Hrvata, zajedno s pripadnicima IPTF-a i prvim povratnicima.

Većina srpskog stanovništva je pod pritiskom SDS-a i vlasti s Pala te usađivanjem straha i panike, odlučila koordinisano napustiti svoje domove na dan reintegracije ili u periodu koji joj je prethodio.

Pojedini stanari su uništavali i palili svoje stanove, dok su pojedine stambene jedinice gorjele jer su ih zapalili pripadnici SDS-ovih paravojnih odreda.

Reintegracijom Grbavice, posljednjeg sarajevskog naselja koje je bilo pod srpskom okupacijom, je završen transfer vlasti u sarajevskim općinama koje su prema Dejtonskom sporazumu pripale Federaciji BiH.

klix.ba