Udruženje privatnih predškolskih ustanova ZDK: Zahtjevamo poništenje odluke o zabrani rada vrtića
Dana 19.3.2021. u večernjim satima iz medija saznajemo da je Krizni štab Ministarstva zdravstva ZE-DO kantona donio naredbu o zatvaranju vrtića u ZE-DO kantonu.
Ovim saopštenjem za javnost prvenstveno želimo informirati sve uvažene roditelje, korisnike usluga privatnih predškolskih ustanova na području ZE-DO kantona, da smo i mi u šoku i nevjerici, kao i roditelji, u petak uvečer putem medija, neslužbeno, dobili informaciju o zabrani rada vrtića u ZE-DO kantonu bez ijednog obrazloženja, prethodne najave ili evidentnog problema u organizaciji rada vrtića.
Sigurni smo da dijelimo ista osjećanja i mišljenje da su vrtići mjesta gdje se strogo poštuju propisane protuepidemijske mjere, na osnovu čega smo uspjeli godinu dana raditi u vrijeme pandemije bez širenja zaraze u našim vrtićima. Radili smo cijelo vrijeme i u novembru kada je bio mnogo veći broj zaraženih, ali smo uspjeli u zaštiti zdravlja djece i zaposlenih. U Kantonu Sarajevo je mnogo veća incidenca zaraženih, ali vrtiće nisu zatvorili.
Ustavni sud BiH je ranije donio odluku kojom se odluke kriznih štabova o zabrani kretanja, ili obavezi nošenja maski, oglašavaju kao neustavne. Kako to navodi Ustavni sud, donesene mjere su direktno miješanje u osnovna ljudska prava i slobode garantirane Ustavom.
Ovaj stav Ustavnog suda BiH može se primijeniti i na mjeru zabrane rada predškolskih ustanova u okolnostima kada nije proglašeno vanredno stane ili stanje nesreće. Naime, Krizni štab ovog ministarstva direktno dovodi u pitanje prava na privatni život, a posebno prava djece po Evropskoj konvenciji o zaštiti prava djeteta. Ova konvencija garantira djetetu da pri rođenju dobija prava i slobode koje se odnose na stjecanje tjelesne i psihičke zrelosti. U Konvenciji se govori o obavezama odraslih u odnosu prema djetetu, kao i o obavezama brojnih društvenih faktora u pogledu zaštite djeteta.
Pri donošenju bilo kakve odluke koja se tiče djeteta, najvažniji prioritet mora biti upravo njegova dobrobit. Gore navedenim odlukama djeci će biti uskraćeno pravo da aktivno sudjeluju u predškolskom odgoju i obrazovanju, te da borave u okruženju koje će poticati razvoj njihove cjelokupne ličnosti, uključujući tjelesni, socio-emocionalni, intelektualni, i svaki drugi aspekt razvoja. Novom mjerom o zabrani rada predškolskih ustanova upravo to pravo, Ustavom i Konvencijom zagarantirano, bit će oduzeto.
Donošenjem ove odluke narušava se i pravo roditelja na rad, s obzirom da, bez usluga predškolskih ustanova, mnogi od njih nisu u prilici organizirati zbrinjavanje djece tokom svoga radnog vremena. Osim toga, ovakvom odlukom u rizik od zaraze dovode se starije osobe koje će pojedinim roditeljima biti jedina alternativa za brigu o djeci, dok većina roditelja nema čak ni tu mogućnost. Pored toga, Krizni štab nije predvidio rješenje u pogledu zaposlenih u privatnim predškolskim ustanovama, kao ni naknadu troškova tekućeg poslovanja i ispunjavanja obaveza prema državi, čime je poslodavcima i uposlenicima u predškolskim ustanovama uskraćeno pravo na rad.
Krizni štab pri donošenju ove odluke također je zanemario činjenicu da se u predškolskim ustanovama provode rigorozne mjere na zaštiti zdravstvenog stanja djece i zaposlenika, što je osiguralo očuvanje zadovoljavajuće epidemiološke situacije u predškolskim ustanovama na području Zeničko-dobojskog kantona u toku trajanja pandemije. Preporuke Instituta za zdravlje i sigurnost hrane, odnosno biosigurnosni protokoli koji su uspješno provođeni urodili su plodom i pomogli u kontroli zdravlja djece i uposlenika. I pored toga, Krizni štab je odlučio hiljade roditelja i stotine zaposlenika ostaviti na cjedilu, donošenjem odluke koja se odnosi isključivo na rad predškolskih ustanova.
Sve gore navedeno osnovano upućuje na grubo kršenje osnovnih ljudskih prava, prvenstveno djeteta, a onda i ostalih građana Kantona (roditelja korisnika usluga vrtića, starijih članova društvene zajednice, uposlenika i poslodavaca), zbog čega osnovano tražimo da se donesena odluka odmah stavi van snage, kako bi djeca od 22. 3. 2021. godine mogla redovno pohađati predškolsku ustanovu, a roditelji djece, kao i uposlenici predškolskih ustanova, bez poteškoća odlaziti na posao.
Ako nije proglašeno stanje prirodne nesreće, molimo nadležne institucije da nam odgovore na pitanja:
1.Na osnovu koje zakonske norme i iz kojeg razloga je zabranjen rad samo djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja u ZE-DO kantonu?
2.Gdje će roditelji koji rade zbrinuti svoju djecu? Da li je uredu da ih odvedu u igraonice ili rizičnim grupama, nanama/bakama i didama/dekama?
3.Da li roditelji mogu dobiti plaćeno odsustvo iz budžeta kantona kako bi brinuli o djeci kući
4.Ko će finansirati plate i doprinose za više od 300 zaposlenih u privatnim predškolskim ustanovama u ZE-DO kantonu za vrijeme zabrane rada?
5.Ko će roditeljima subvencionirati već uplaćena sredstva u vrtićima?
Molimo nadležne institucije da nam odgovore na ova pitanja i rješenja na nastale probleme dostavite do ponedjeljka, 22.3.2021., na službeni mail udruženja uppu.zdk@gmail.com ili putem Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport. U suprotnom planiramo najaviti štrajk zaposlenih i roditelja ispred Vlade ZE-DO kantona.
Upućujemo Zahtjev za poništenje naredbe o zabrani rada vrtića ZE-DO kantona, koju smatramo neosnovanom, diskriminirajućom i donesenom bez plana ublažavanja posljedica koje će se odraziti na djecu, roditelje i zaposlene u vrtićima. Ovdje ne govorimo samo o ekonomskim posljedicama kojima su izloženi roditelji i zaposleni, nego i posljedicama koje će se odraziti na cjelokupan razvoj djece kojoj se uskraćuje predškolski odgoj i obrazovanje.
Ovim putem pozivamo naše drage i uvažene roditelje, da popune „ONLINE PETICIJU: Zahtjev za poništenje naredbe o zabrani rada vrtića ZE-DO kantona“ na sljedećem linku: https://www.onlinepeticija.com/zahtjev_za_ponitenje_zabrane_rada_predkolskih_ustanova_zeniko-dobojskog_kantona
072info.com