Mehmedović: Očekujem imenovanje novog saziva Vijeća ministara BiH do kraja februara
U ovom trenutku ne postoje ni naznake formiranja parlamentarne većine na državnom nivou, a novi saziv Vijeća ministara BiH trebao bi biti imenovan najkasnije do februara 2019. godine, rekao je novoizabrani zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Šemsudin Mehmedović. Mehmedović je kazao kako, poučen ranijim iskustvima, čisto sumnja da će državni parlamentarci "preći" sve tačke koje se nalaze na dnevnom redu konstituirajuće sjednice Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, već da će se samo završiti tačka: davanje svečane izjave zastupnika, odnosno prihvatanje mandata.
"Parlamentarna većina koja bi preuzela odgovornost za upravljanje procesima i koja bi formirala Vijeće ministara BiH nije ni na vidiku, jer upravo traju pregovori između političkih faktora. Očekujem da će novi saziv Vijeća ministara BiH biti izabran u januaru ili februaru 2019. godine", rekao je Mehmedović.
Javnosti je već poznat novi sastav Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Mehmedovića smo pitali i kakva su njegova očekivanje od novog saziva državne zakonodavne vlasti.
"Očekujem da novi saziv bude djelotvorniji i operativniji u smislu donošenja zakonskih rješenja. Naravno, to uveliko zavisi i od novog saziva Vijeća ministara BiH. Odnosno, ukoliko bude imalo državne ministre koji predlažu zakone i Parlamentarna skupština BiH bit će efikasnija", kazao je Mehmedović.
Istakao je da očekuje mnogo više posla u mandatu od 2018. do 2022. godine nego što je to urađeno u sazivu od 2014. do 2018. godine.
Centralna izborna komisija BiH (CIK) još uvijek nije donijela odluku o popuni Doma naroda Parlamenta Federacije BiH. Riječ je o iznimno važnoj odluci koja će direktno utjecati i na formiranje Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH s obzirom na to da federalni dom naroda delegira parlamentarce u državni dom naroda. Članovi CIK-a još uvijek "vagaju" da li će prilikom raspodjele mandata primijeniti rezultate popisa iz 1991. godine, kao što je to definisano Ustavom FBiH, ili pak rezultate popisa iz 2013. godine.
Mehmedović je kazao da u formalno-pravnom smislu ne postoji ništa sporno jer CIK treba da donese odluku u skladu s važećim zakonodavstvom, a ne da se članovi CIK-a više bave politikom nego što se bave pravom.
"U narednom periodu bit će postavljeno pitanje odgovornosti nekih članova CIK-a s obzirom na to da oni grade negativan ambijent u pogledu provedbe samog Izbornog zakona BiH. Siguran sam da pojedini članovi CIK-a u najmanju ruku neće dobiti podršku Zastupničkog doma PSBiH", rekao je Mehmedović.
IZVOR:klix.ba