Kako žive Bosanci i Hercegovci u SAD……
Prema procjeni Ambasade Bosne i Hercegovine u SAD, u Sjedinjenim Američkim Državama živi između 250.000 i 300.000 bh. iseljenika, a između 50 i 55% njih steklo je američko državljanstvo.
Ovaj broj uključuje osobe rođene u Bosni i Hercegovini i njihove potomke koji su rođeni u SAD, te ih američka statistika „prepoznaje“ samo kao svoje državljane.
A kako stvari izgledaju u stvarnosti? Kako Bosanci i Hercegovci danas žive u Sjedinjenim Američkim Državama? Našeg sagovornika pronašli smo na Facebooku, administracija stranice naših zemljaka u ovoj dalekoj zemlji, odlično radi svoj posao.
”Svako ima svoju priču i svoja iskustva. Zavisno u koju okolinu su se ljudi doselili. Zajednica je mnogo, a razlikuju se u organizovanosti bez obzira na njihov broj u zajednici. Tačan broj Bosanaca u Americi je nemoguće utvrditi, pa se morate osloniti na zvanične podatke iz 2010, ili na neke starije podatke koji su “procurili” iz BiH Ambasade u Americi koja spominje broj od 350.000 iz sredine prošlog desetljeća”, govori naš sagovornik.
”Od saveznih američkih država, Bosanaca ima u NY, CA, MO, IL, IA, KY, CT, GA, WA, FL, AZ, OR, NC, IN, PA, TX, NV, OH, NJ, UT, CO, a manjih zajednica ima svuda. Grad St. Louis je mjesto jedne od najorganizovanijih i najaktivnijih zajednica u Americi. Tamo se nalazi najviše udruženja, islamskih zajednica i džemata, folklornih grupa, biznisa, političkih pokreta, medija… Sa Chicagom kao bliskom drugom”, priča sagovornik.
Bosanac Amir Delić uspješan policajac u Americi
Dolasci u BiH su česti uprkos skupim kartama. Neki to rade i više puta godišnje. Onim drugima je teže. Daleko je, skupo je…
”Dolazak u BiH uveliko zavisi od financijskih i ekonomskih okolnosti doseljenika (većinom prve generacije) i veličine familije koja putuje. Cijene karti za Bosnu po putniku kreće se oko $800-1200 zavisno od sezone, pa nije ni malo imati $4-5000 ušteđevine za godišnja putovanja u svoju Bosnu. Iako to većina pojedinaca radi barem jednom godišnje. Sam život u SAD-u zavisi od države u kojoj živite, ovisi i o zakonima i historiji u tim državama, te samoj činjenici da li su države pretežno demokratske ili republikanske. Također nakon 9/11 zavisi da li ste musliman ili kršćanin, kako vas (ili vašu djecu) drugi tretiraju, da li imate crnu ili plavu kosu. Pored svega navedenog, opet se se sve svodi na to kakva ste ličnost, da li imate volju da sami sebe poboljšate, raditi u i oko svoje zajednice, da li se dalje školujete, da li imate volju da se selite dalje ili rizikujete sve samo radi posla. Moram reći da je većinski utisak da se naša djeca po velikoj mjeri školuju maksimalno (minimalno B.S. diplome). Ali pojedinaca sigurno ima na sve strane. Nekim je samo potrebna sansa da se dokažu”, otkriva sagovornik portala BHDijaspora.net.
”A naveliko smo poznati kao dobri radinici u svim strukama. Što se tice udruženja, kao prva generacija još uvijek postoje ljudske tendencije za mnogo ideja, a malo iskustva u organizovanju, velike ideje bez “grass-roots” podrške, balans između politike i religije, financije za političke i obrazovne institucije sa malo ili bez sponzora. Mediji se probijaju većinski na lični račun, ali udruženja koja zahtjevaju “malo manje” financija, a vise ljudske ruke i mentora, uspijevaju jer su srca i ponos veliki – što je slučaj sa folklornim grupama i udruženjima za borce. Veliki problem je informisanje onih koji socijalne medije smatraju neozbiljnim”, rekao je naš sagovorni za kraj razgovora.
Uspon Vedada Ibiševića
S obzirom na brojnost, obrazovni profil i prosječnu starost bh. iseljenika u SAD, može se zaključiti da se radi o brojnoj i relativno mladoj dijaspori sa velikim potencijalom da doprinese razvoju zemlje prijema, kao i svoje matične, odnosno zemlje porijekla. Ambasada BiH u Vašingtonu procjenjuje da je bh. dijaspora u SAD, u smislu značajnog demografskog, ekonomskog i intelektualnog potencijala, relativno mlada.
Nakon dolaska i rješavanja osnovnih egzistencijalnih pitanja u prvih deset do petnaest godina boravka u SAD, napravljeni su značajni pomaci u smislu boljeg organiziranja, međusobne saradnje, te saradnje sa američkim lokalnim, državnim i federalnim vlastima, kao i saradnje sa BiH.
U bh. dijaspori u SAD odrastao je, podsjećamo vas, jedan od najboljih bh. fudbalera u protekle dvije decenije Vedad Ibišević. Tamo su odrasli još neki Bosanci i Hercegovci koji ponosno nose ime svoje zemlje. A ko zna koliko će ih još iz ove zemlje doći…
ze-do.info/radiotesanj.ba