Prekidaju li radio i TV stanice emitovanje od 20. aprila naredne godine?

Ključni problem je taj što Javni RTV servisi nisu ispunili svoje obaveze i ispoštovali Odluku Vijeća ministara BiH, saopćeno je iz RAK-a

Ako se proces digitalizacije ne provede do kraja u narednu godinu, tačnije do 20. aprila 2020. godine, moglo bi se veoma lako dogoditi da nijedna radio ili TV stanica više ne emituje program putem zemaljske mreže predajnika.

Naime, postojeće dozvole za analogno emitovanje signala, koje je izdala Regulatorna agencija za telekomunikacije BiH (RAK), prestaju važiti spomenutog datuma. Prema važećim pravilima, ako do isteka roka ništa ne bude učinjeno, radio i TV stanice će ili morati prestati sa emitovanjem programa putem zemaljskih predajnika ili će nastaviti emitovanje bez dozvole, što bi izazvalo svojevrsnu anarhiju u ovoj oblasti.

Upravo zbog toga komercijalne TV stanice su pokrenule inicijativu, koju je prihvatilo Vijeće RAK-a, da se raspiše javni poziv za davanje dozvole za uspostavu takozvanog mrežnog operatera za multipleks C (MUX C), koji bi upravljao zemaljskim predajnicima kojima bi se emitovao program putem digitalnog signala.

- Što se tiče datuma objave javnog poziva, njegova izrada je u finalnoj fazi, a objava se očekuje u narednih nekoliko sedmica – rečeno nam je u RAK-u.

Obaveza mrežnog operatera koji bude izabran putem javnog poziva bit će da svim radio i TV stanicama, koje imaju dozvolu za emitovanje programa putem zemaljske mreže, osigura pristup predajnicima za digitalno emitovanje programa. Naravno, za to će imati pravo da naplati odgovarajuću naknadu, čija visina će biti utvrđena u toku procesa izbora operatera.

BiH je, zapravo, prije više od dvije godine trebala dobiti mrežnog operatera za takozvane multiplekse A i B. Ovog operatera su trebali zajedno oformiti tri javna servisa BHRT, FTV i RTRS. Međutim, od danas ništa nisu učinili.

Umjesto toga, ovih dana učestalo izdaju saopćenja i oglašavaju se u javnosti protestujući protiv odluke da se do mrežnog operatera dođe putem javnog poziva.

- Ključni problem je taj što Javni RTV servisi nisu ispunili svoje obaveze i nisu postigli dogovor u vezi s formiranjem zajedničkog tijela koje osigurava koordinaciju korištenja i upravljanja tehničkim resursima prenosive i emisione infrastrukture MUX-a A i MUX-a B, odnosno nisu ispoštovali Odluku Vijeća ministara BiH od 20. decembra 2016. godine, u kojoj je navedeno sljedeće: Odbor Sistema javnih RTV servisa BiH će u roku od 30 dana od stupanja na snagu ove Odluke registrirati tijelo u skladu sa Zakonom o javnom RTV sistemu BiH koje će osigurati koordinaciju korištenja i upravljanja tehničkim resursima prenosne i emisione infrastrukture (MUX A i MUX B) – rečeno nam je u RAK-u.

Također, istakli su kako su komercijalne TV stanice zakoniti sudionici u procesu, te da sa punim pravom zahtijevaju da Agencija osigura neophodne uvjete za digitalno emitovanje za komercijalne TV stanice.

Tome treba dodati i nedavni istup predstavnika EBRD-a, koji su kazali kako je BiH jedina evropska država u kojoj se program emituje putem analognog signala.




radiotesanj.ba/faktor.ba 

Citat sedmice

"San je ono što se želi, a život je buđenje."

Meša Selimović

IZDVAJAMO