HISTORIJA TEŠNJA:Porijeklo porodice Alibalić je iz Anadolije

Svakog petka u 11:00 h emitujemo emisiju HISTORIJA TEŠNJA. Ovoga petka pričali smo o prvim školama u Tešnju, prvim pismenim ženama na našem prostoru, kao i porijeklu porodice Alibalić

U vlasništvu Mehe Barjaktarevića nalazi se preko  pedesatak knjiga, od kojih je veliki broj pisan ili prepisivan rukom. Posebno ističemo "Rukopis"  iz 1613.godine, dvije rukopisne knjige iz 1647.godine, "Fahnama" iz 1679.godine.

Jedan broj knjiga iz Bajraktarovićeve zbirke  nosi pečat MURAD I ŠEVKET.


U orjentalnoj zbirci Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, pod rednim brojem 20 čuva se rukopis iz 1672.godine, a u Tešnju ga je prepisao Ahmed Ali Boluvi, sastoji se iz dva dijela.
Posebno bitan za Tešanj je drugi dio, koji sadrži izreke, odnosno hadise Muhammeda a.s. Prepisivač ovog rukopisa kaže za sebe da je rođen u Bolu u Anadoliji 1640.godine, one godine kada je Sultan Ibrahim došao na vlast. Počeo se obrazovati 1658.godine. Nakon Bola i Istanbula preselio se u Bosnu tačnije u  Tešanj. Oženio se u 1673.godine. Ne zna se po kakvom je zadatku ovaj Osmanlija došao u Tešanj, ali se zna da se oženio Tešanjkom i tu ostao. Smatra se da je porodica Alibalić  porijeklo od njega.

Bešo Amina/radiotesanj.ba